Pierwszy Małopolski Kongres Kobiet, Kraków 1.03.204

150x110

Śladem kobiet z innych miast Polski, także Małopolanki organizują w Krakowie swój pierwszy kongres, który odbędzie się w sobotę, 1 marca 2014 r. w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Hasło przewodnie kongresu brzmi: „Poznajmy się! Zintegrujmy! Poczujmy naszą siłę!”, a jego celem - ukazywanie dobrych praktyk, skutecznych rozwiązań oraz motywowanie kobiet do działania. Jest to wydarzenie apolityczne, udział w nim jest bezpłatny. Rejestracja na stronie internetowej malopolskikongreskobiet.pl.
I Małopolski Kongres Kobiet to pierwsza tego typu inicjatywa w województwie, która ma na celu tak szeroką integrację środowisk kobiecych z powiatów, gmin i miast Małopolski. Dla kilkuset Małopolanek przygotowujemy wiele ciekawych paneli tematycznych oraz artystyczne wydarzenia towarzyszące – wystawy fotograficzne: „Odzyskana kobiecość” i „Kobiety z pasją” oraz koncert: tanga Astora Piazzolli zagra zespół Airis Quartet z gościem specjalnym prof. Dorotą Imiełowską.
Kongres adresowany jest do lokalnych środowisk, osób prywatnych, przedstawicielek świata nauki, biznesu, polityki, sztuki – dla wzajemnego poznania się, wymiany doświadczeń i inspiracji do dalszej aktywności na rzecz kobiet mieszkających w naszym regionie. Inicjatorkom wydarzenia, stowarzyszeniu „Most Kobiet”, zależy na tym, aby tegoroczny pierwszy Kongres zgromadził jak najbardziej reprezentatywne grono małopolskich kobiet
W trakcie całego dnia spotkań, dyskusji oraz prezentacji będą poruszane takie zagadnienia, jak zdrowie kobiety i rodziny, wzmacnianie aktywności politycznej kobiet, pokonywanie barier, godzenie ról i obowiązków, aktywizacja kobiet z regionów wiejskich, nowe technologie jako zawody przyszłości, nauka i przedsiębiorczość jako ważny obszar obecności kobiet w życiu społecznym kraju.
Kongres objęła swoim honorowym patronatem Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska.
W Komitecie Honorowym Małopolskiego Kongresu Kobiet zasiadają:
Małgorzata Chechlińska – Prezeska Zarządu Tatrzańskiej Izby Gospodarczej
Maria Flis – Prorektor UJ
Zofia Gołubiew – Dyrektorka Muzeum Narodowego w Krakowie
Ewa Lipska – Poetka i Felietonistka
Wojciech Nowak – Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego
Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego
Zofia Tylek – Artystka, malarka
Karolina Witek – Właścicielka Centrum Handlowego „Witek”
Krystyna Zachwatowicz-Wajdowa – Aktorka, reżyserka, scenografka teatralna i filmowa
Agnieszka Zalewska – Przewodnicząca Rady CERN

W programie Kongresu znajdą się m. innymi:
wystąpienie przedstawicielki Stowarzyszenia Kongres Kobiet
wykład wprowadzający prof. Marii Flis (Instytut Socjologii UJ)
panel dyskusyjny – okrągły stół pod hasłem „Małopolanek portret własny” poprzedzony prezentacją w liczbach i faktach sytuacji kobiet w Małopolsce
oraz panele tematyczne:
- Sięgajmy po moc. Co kobiety powstrzymuje, a co daje siłę do realizacji celów i przekraczania barier. Czy te bariery istnieją w rzeczywistości czy tylko w naszych głowach? Mamy równe prawa – czy je egzekwujemy?
- Kobiety w polityce. Wygrywamy wybory. Jak skutecznie przygotować się do wygrania wyborów? Czym powinny się różnić kampanie wyborcze kobiet od kampanii prowadzonych przez mężczyzn?
- Zdrowie kobiety. Co każda z nas o badaniach wiedzieć powinna. Anti-aging, czyli co? Wygrać życie.
- Work – life balance. O godzeniu ról i równowadze pomiędzy życiem prywatnym, a zawodowym.
- Poza miastem, w centrum życia. Osiągnięcia i aktywności kobiet z obszarów wiejskich.
- Z pijanym nie tańczę, czyli zacznij żyć swoim życiem!
- Alicja w krainie nowych technologii. O kobietach w branży IT i dla tych, które bronimy przed cyfrowym wykluczeniem.
- Kobieta przedsiębiorcza, kobieta twórcza. Współczesne biznesy kobiece – moda czy znak czasów?
- Czy sport ma płeć? Kobiety i sport.
- Kobiety w zarządach. Bo firmy, to także kobiety.

„Jestem przekonana – mówi Marta Stanek, prezeska stowarzyszenia „Most Kobiet” i jedna z matek-założycielek MKK - że w tym roku będzie to najważniejsze wydarzenie w Małopolsce skierowane do kobiet, godne wsparcia i propagowania, w którym warto uczestniczyć”.
O stowarzyszeniu: zarejestrowane zostało w lecie 2013, choc prace nad kongresem trwały już wcześniej. Nazwa „Most Kobiet” zawiera w swojej symbolice potrzebę łączenia różnych środowisk w celu poznawania, budowania porozumienia, współdziałania i współpracy. Most to też przechodzenie na drugi brzeg – zrozumienie drugiej strony i zamiana utartych schematów myślenia.

Rejestracja na Kongres: www.malopolskikongreskobiet.pl
Odwiedź nas i polub na FB: facebook.com/malopolskikongreskobiet